2017 05 29 12 10 53 Solid Color Backgrounds Gallery Page 3
default-logo
tel-icon0532 270 40 43 Bilgi İçin Arayınız

Elektronik üretim yapılan alanlarda parlak beton uygulanır mı ?

Comment are off

Tek kelime ile EVET !

Elektronik üretimde kullanılan komponentler statik elektriğe (SE ) duyarlıdır. Eğer insan vücudunda SE birikirse bu malzemelere dokunulduğu zaman bunlar hasarlanır.

O sebep ile bu alanda dolaşan insanların üzerinde SE olsun istenmez.

zemin iletkenlik

SE ‘yi boşaltmak için bileklik  yardımı ile insanlar otururken toprağa bağlanır. Bildiğimiz yeryüzüne yani. Fakat bu yürürken mümkün olmadığı için zeminin mümkün olduğunca SE üretmemesi istenir. Ayrıca var olan SE ‘nin toprağa kontrollü olarak aktarılması da gerekir.

İşte tam da burada parlak beton uygulaması anlam kazanıyor. Çünkü betonun kendisi toprak !!!

Dolayısıyla teknik olarak zaten SE ‘yi toğrağa vermiş olursunuz ve bu süreklidir.

Epoksi kaplamada ise insan ile toprak arasındaki bağlantı, yere döşenen bakır şeritler ile yapay olarak sağlanır. Bu yüzden sürekli ölçüm ile kontrol edilmesi gerekir. Bu şeritlerdeki kopma, nemden dolayı oluşan korozyon iletkenliği azaltacak ve zeminde SE birikmesine yol açacaktır.

Parlak beton uygulaması ise doğal olarak toprak olduğu için böyle bir risk yoktur.

Standartlar:

İletkenlik testi hem birleşim noktaları hem de zemin yüzeyinde yapılır. Parlatılmış beton elektronik üretimde kullanılan EN 61340-5-1 standartına uyar. Ölçülen değerler aynı zamanda uluslararası IEC ve Amerikan ANSI / ESD standartlarına da uygundur.

Yazar Hakkında
×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize bir e-posta gönderin.info@superabrasive.com.tr

× WhatsApp Canlı Destek