2017 05 29 12 10 53 Solid Color Backgrounds Gallery Page 3
default-logo
tel-icon0532 270 40 43 Bilgi İçin Arayınız
Sıkça Sorulan Sorular
 • Beton Parlatma Nedir?

  Beton Parlatma, Lavina yüzey silim makineleri ve Superabrasive elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Parlak beton uygulamaları kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir, beton zemine, çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir. Beton parlatma geleceğin zemin teknolojisi olarak gösterilmektedir.
 • Neden Beton Parlatma?

  Beton parlatma uygulamalarının diğer zemin alternatiflerine oranla birçok üstün yanı bulunmaktadır. Bunlar; çok daha dayanıklı olması, bakım ve temizleme kolaylığı ve düşük bakım masrafları, beton tozumalarını tamamen engellemesi, düşük uygulama maliyeti, LEED sertifikası uyumlu olması, ışık yansımalarını arttırarak %40’a varan enerji tasarrufu sağlaması, betonun kayma direncini arttırması sayesinde daha güvenli zeminlere dönüşmesi şeklinde özetlenebilir. Parlak betonun ortalama kullanım ömrü diğer yüzey kaplama alternatifleriyle kıyaslandığında kat kat fazla olması, beton parlatma uygulamalarının depolarda, üretim tesislerinde, büyük mağaza ve yapı marketlerde, ofis binalarında, otellerde, hastanelerde, restoranlarda okullarda, hastanelerde, otoparklarda ve devlet binalarında tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Yakın zamanda parlak beton uygulamaları, ev zeminlerinde hatta mutfak tezgahlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinaların ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür. Beton yüzeyler bir kere parlatıldıktan sonra temizlenmesi sadece ShinePro bakım pedleri ve su ile çok kolay bir şekilde yapılabilir, cila, wax ve herhangi kaplama malzemesi kullanılmasına gerek olmadığından, kimyasal maliyetleri, uygulama süresi ve işçilik maliyetleri de ortadan kalkmış olur.

  Parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Parlatılmış beton yüzeylerin ışığı mükemmel bir şekilde yansıtması ise otel lobileri, ofisler ve restoranlar için en önemli estetik faydalarından biridir. Ayrıca üstün ışık yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma için gerekli ışık miktarında önemli oranlarda düşüş sağlar ve %40 lara kadar elektrik tasarrufu sağlamaktadır. Beton yüzeyler parlatıldıktan sonra kullanılacak değişik özelliklerdeki sealerlar sayesinde hem beton parlaklığını ve görünümünü daha da mükemmelleştirmek hem de beton zeminin suya, yağlara asitlere ve her türlü kimyasallara karşı direnç kazanmasını sağlamak mümkündür.

  Ayrıca iç ve dış mekanlar için özel üretilmiş boyalarla beton zeminlerinizi renklendirerek, dayanıklı ve dekoratif zeminler elde etmek de mümkündür. Betonun üzerine hayal gücünüzle sınırlandırılmış, dekoratif şekiller yapmanın yanı sıra, firma logoları, uyarı ve işaretler ve ayırıcı çizgiler yapmak da mümkündür. Kullanılan beton renklendirici boyalar transparan olup, beton içine penetre olur. Betonun içine işleyen boylar betonun kendi yapısını kapatmadan, betonu renklendirilir. Yüzeye sürülen boylar gibi aşınması, kazınması, kalkması ve silinmesi mümkün değildir. Beton renklendirme eski ve yeni betonlara uygulanabilir.
 • Her Türlü Beton Parlatılabilir Mi?

  28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin Lavina beton parlatma makinalarıyla parlatılabilir. Parlatma için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur. Fakat yeni atılmış ve çok güzel bir şekilde perdahlanmış beton yüzeyler, eskimiş, aşınmış, çok kötü durumdaki beton yüzeylere oranla daha az kazıma, honlama ve parlatma basamağına ihtiyaç duyduklarından, parlatma prosesi de daha hızlı ve ekonomik olur. Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak parlatılması da mümkündür, tabi ki beton yüzey parlatma basamaklarına başlamadan önce, yüzey ne kadar güzel ve sorunsuz ise parlatma sonrası elde edilecek yüzey de bir o kadar kusursuz ve güzel olur. Sert beton yüzeylerin parlatma prosesi sonucu elde edilen parlaklık düzeyi, yumuşak betonlara oranla çok daha çarpıcı ve estetik olmaktadır. Ayrıca sert beton yüzeyler parlatıldıktan sonra aşınma ve çizilme çok daha zor olacağından, sert beton yüzeyler parlaklığını, yumuşak beton yüzeylere göre çok daha uzun süre koruyabilmektedir.

  Eğer parlatılacak zemin çok güzel bir şekilde perdahlanmış, beton döküldüğünde hava kabarcıklarının tamamen çıkartılması için vibrasyonu iyi bir şekilde yapılmış, betonun çatlamasını engellemek için poliproilen elyaf katkıları kullanılmış ise parlatıldıktan sonra elde edilecek sonuç da bir o kadar mükemmel ve estetik olmaktadır.
 • Sıvı Yüzey Sertleştirici Kullanmak Şart Mı ?

  Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için Lityum silikat yüzey sertleştiricilerin ve Superabrasive elmas pedlerin kullanılması gereklidir. Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak, betonun içinde tozumaya sebep olan kalsiyum karbonat, kalsiyum hidroksit ve alkali metal hidroksitleri ile reaksiyona girerek yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen engeller. Özellikle yumuşak beton zeminlerde Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok daha önemlidir. Eğer zemin çok yumuşak ise sıvı yüzey sertleştiricilerin zemine birkaç kat uygulanması gerekebilir. Lityum silikat yüzey sertleştirici kullanılmayan yumuşak beton zeminlerde kazıma ve honlama basamaklarında betonun dağılması ve agregaların koparak zeminde küçük çukurlar bırakması gözlemlenebilir.
 • Eski Beton Zeminleri Renklendirmek İçin Parlatmak Şart Mı?

  Eski beton zeminlerinin gözeneklerini açmak ve kiri uzaklaştırmak için birkaç basamak Lavina beton parlatma makinaları ile silindikten sonra, betonun içine emilerek betonla reaksiyona giren özel beton boyları kullanılarak beton zeminlerinizin renklendirmek mümkündür. Renkli beton yüzeylerde, beton boyalarının, betonun içine hapsolmasını ve daha uzun süre solmadan kalmasını sağlamak için boyama aşamasından sonra lityum silikat yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok önemlidir. Sonuç olarak renklendirilen beton zeminlerin parlatılmasına gerek olmasa da, renklendirildikten sonra parlatılan zeminler çok daha estetik olacaktır.
 • Eski Beton Zeminlerimin Tozumasını Engellemek İçin Parlatmak Şart Mıdır?

  Eski beton zeminlerinin Lavina beton kazıma ve parlatma makinaları ve Superabrasive QuickChange metal elmaslarla gözeneklerini açmak ve kiri uzaklaştırmak için birkaç basamak silindikten sonra lityum silikat yüzey sertleştirici kullanılması beton zeminlerinizin tozumasını tamamen engelleyecektir. Yani beton zeminlerin sadece tozuması engellenmek isteniyorsa, beton zeminlerin tamamen parlatılması gerekmemektedir. Superabrasive Nato, V-harr, Waffle gibi parlatma pedleri ile parlatma aşamalarına devam edilmesi, beton zemininizin darbe dayanımını ve mukavemetini arttıran, estetik olarak çok daha güzel görünmesini sağlayan, su ve kimyasal geçirimsizliğini arttıran ve tozumayı engellemeye katkıda bulunan basamaklardır.
 • Beton Parlatma Uygulamalarının Ne Gibi Avantajları Vardır?

  Yoğun ayak trafiği ve forklift, kamyon gibi ağır endüstriyel araçların dolaştığı zeminler için en uzun ömürlü ve ucuz zemin seçeneğidir.

  • Diğer alternatifleriyle kıyaslandığında bakım maliyeti en az olan zemin seçeneğidir. Beton bir kere parlatıldıktan sonra 5-10 sene sadece su ve paspas ile temizlenmesi yeterlidir. Çok uzun süreler sonra dışarıdan gelen kum ve benzeri abrasiv maddeler yüzünden yüzeyde çok küçük çizikler oluşabilir. Bu çizikler parlaklığın ilk günkü mertebeden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu aşamada ise son 2-3 silim basamağı tekrarlandığında, betonunuz ilk günkü parlaklığını geri kazanır.
  • Eski veya yeni projelerde parlatılmış beton kullanılması LEED sertifikası için puan kazanmanıza yardımcı olur. • Çevreye karşı dost malzeme ve uygulama prosedürüdür.
  • Yanmaya karşı tamamen dirençlidir.
  • Aşınmalara karşı çok dirençli olduğundan, kullanım ömrü en uzun zeminlerden biri denilebilir.
  • Yüzey mukavemeti çok fazladır.
  • Beton tozumalarını tamamen engellediği gibi beton zeminlerin nefes almasına da olanak sağlar.
  • Uygulaması çok kolaydır ve uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Örneğin bir fabrika, depo, otopark, veya büyük süpermarketlerin beton zeminleri parlatılırken, zemin kullanılmaya devam edilebilir.
  • Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.
  • Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma masraflarını %40’a kadar azaltır.
  • CHPS sertifikası (Collaborative for High Performance Schools). Parlatılmış beton tamamen hijyenik olduğundan ve alerjik olmadığından Amerika’da bütün okul zeminleri parlatılmış betona dönüştürülmektedir.
  • NFSI (National Floor Safety Institute) Sertifikası. Kaymaya karşı yüksek sürtünme katsayısı.
  • OSHA & ADA sürtünme katsayısı gereksinimlerini fazlasıyla karşılar. Kuru zeminlerde kayganlık parametresi 0,59 ile 0,86 ADA (American Disability) arası, ıslak zeminlerde kayganlık parametresi 0,50 ile 0,79 ADA arası ile parlatılmış beton yüzeyler en güvenli yüzeyler arasındadır.
  • FDA (U.S. Food and Drug Administration) standartlarına uygun olduğundan, Amerika’daki hastane zeminleri, parlak beton zeminlere dönüştürülmektedir.
  • Çevreye dost, “yeşil bina” ürünü olarak bilinmektedir.
  • Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok uzun süre korur. Paralatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.
 • Parlatma sırasında agregaların görünmesi şart mı?

  Eğer agregaların gözükmesi istenmiyorsa, ilk silim basamağı daha ince elmas tanecikleri bulunan Superabrasive QuickChange metal elmaslar kullanılarak, betonun sadece “şerbet” denilen kısmının parlatılması sağlanabilir.

  Eğer beton yüzeyinde derin çizikler veya çukurlar varsa bu çizik ve çukurları yok etmek için beton yüzeyi çukurların en alt noktasına kadar silinerek bu çukurlar ve çizikler yok edilir. Bu durumda betonun içindeki agregalarda ortaya çıkartılmış olunur.
 • İdeal bir parlaklık için kaç aşamalı silim yapılmalıdır?

  Parlak beton uygulamalarında, elmaslarla kazıma ve parlatma basamaklarının sayısı, tamamen betonun durumu ve istenen parlaklık derecesine göre değişmektedir. Eğer betonun yapısındaki agregaların ortaya çıkartılması isteniyorsa veya beton yüzeyi bozuksa daha kaba elmaslarla başlanıp daha fazla basamakla betonun parlatılması sağlanır. Beton yüzeyi oldukça pürüzsüz ise daha ince elmaslarla başlanıp, daha az basamakla parlaklık sağlanabilir. Bu 4 basamak ise 12 basamak arasında olabilir.
 • Önceden epoksi kaplanmış yüzeye beton parlatma uygulaması yapılabilir mi?

  Daha önce epoksi kaplanmış bir yüzey Superabrasive PCD epoksi temizleme elmaslarıyla silinerek ilk olarak epoksinin tamamen beton yüzeyinden temizlenmesi gerekmektedir. Epoksi temizlendikten sonra beton parlatma basamaklarına geçilebilir.
 • Beton parlatıldıktan sonra parlaklığını ne kadar süre ile korur?

  Beton zeminlerin parlatıldıktan sonra ilk günlü parlaklığını koruma süresi, tamamen betonun yapısı, kullanım şekli ve bakım ve temizleme yöntemlerine göre değişir, sert beton zeminler parlaklıklarını yumuşak zeminlere oranla çok daha uzun süre korurlar. Günlük olarak ShinePro elmasları bakım ve temizleme pedleri ile temizliği yapılan beton zeminler parlaklıklarını 10-15 sene koruyabilirler. Zamanla yıpranan parlaklıklarını kaybeden zeminler çok basit birkaç basamak silim ile tekrar ilk günkü parlaklık ve canlılığını kazanırlar.
 • Beton parlatıldığında kayganlığı artar mı?

  Parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Yani beton parlatıldıkça kayganlığı da azaltılmış olur. Parlak beton zeminlerin kayma direncinin çok yüksek olması sayesinde, en güvenli zemin alternatifi olarak gösterilmektedir.
 • Beton parlatma uygulamaları alışveriş merkezleri ve otel lobileri gibi zeminler için uygun mudur?

  Özellikle Amerika ve Avrupa’da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyleri istenildiği gibi renklendirilebildiği hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.
×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize bir e-posta gönderin.info@superabrasive.com.tr

× WhatsApp Canlı Destek